Tajemství čínských horoskopů

Zdroj: astrohled.cz
Zodiac Znamení
Čínské horoskopy patří k nejstarším dochovaným astrologickým systémům na světě. První zmínky o jejich využití jsou staré přes pět tisíc let. Jak se liší od nám dobře známé astrologie západní?
kartarka
Číňané (podobně jako Egypťané) používají na rozdíl od Evropanů lunární kalendář, v němž je každý rok přiřazen jednomu ze dvanácti znamení. Každému z těchto dvanáctiletých cyklů vládne jeden z pěti prvků, navíc se pravidelně střídá kladný a záporný náboj (jin a jang).

Naše schopnosti ovládají elementy!

Podobně, jako my rozeznáváme v astrologii čtyři základní živly, Číňané rozeznávají pět prvků neboli elementů. Kov ovládá planeta Venuše - symbolizuje úspěch, rozhodnost, tvrdost a nekompromisnost. Vodě vládnou Merkur a Měsíc - její doménou je komunikace, telepatie, naslouchání a intuice. Dřevo je ovládáno Jupiterem - symbolizuje pevnost, věrnost a silné morální cítění. Ohni kraluje Mars - je symbolem vůdcovských schopností, energie a odvahy. Země se nachází pod nadvládou planety Saturn - přináší inteligenci, tvůrčí a logické myšlení a zodpovědnost.

Zasedání zvířecí říše

Ačkoli čínských znamení zvěrokruhu je obdobně jako v západní astrologii dvanáct, další charakteristiky jsou naprosto odlišné. Podle tradice vznikl čínský zvěrokruh tak, že Buddha pozval všechny zvířata na zasedání. Přišlo jich ale pouze dvanáct a ta se za sebou seřadila na kole zvěrokruhu. Jedno zvíře pak vládne vždy celému roku, ne pouhému měsíci, přičemž charakteristiky tohoto roku se mění v závislosti na tom, pod jakým prvkem toto zvíře vládne – např. krysa může být kovová, vodní, ohnivá, dřevěná nebo zemská a pokaždé můžeme očekávat poněkud odlišný rok.

Typ kožíšku vám určuje charakter

Zatímco Krysa je bystrá a inteligentní, Buvola provází životem konzervativnost a spolehlivost. Tygr bývá silný, energický a odvážný, zatímco u Králíka převažuje spíše empatie a půvab. Drak je vznešeným vládcem, který svou sebejistotou a odhodlaností motivuje své okolí. Prohnaný Had dokáže beze zbytku využívat své diplomatické nadání, kdežto neomalený a impulzívní Kůň umí druhé krutě zraňovat.

Ovce mívá umělecké sklony kombinované s pesimistickým pohledem na svět. Zábavná a společenská Opice zase fascinuje druhé svou vychytralostí. Kohout bývá pečlivým organizátorem, přičemž Psa si často zvolíme za věrného a spolehlivého pomocníka. Vepře obdivujeme pro jeho fascinující klid a smysl pro čest.