Zrcadlení u malých dětí aneb jiný přístup k výchově vzteklounů

Zdroj: psychologieprokazdeho.cz
Dítě
Dnes se podíváme na zrcadlení u malých dětí, a jestli je vhodné využívat tuto metodu ke zvládání malých vzteklounů. Máte doma dítě, které mívá záchvaty vzteku, které nejde zastavit? Nebo takové dítě znáte či jste je viděli s jeho maminkou u lékaře, v obchodě nebo ve vlaku?
kartarka

Dítě se snaží těmito záchvaty vzteků získat vše, na co si jen pomyslí. Bohužel zkrotit takové dítě nebývá lehké. Jednou z metod tedy opravdu může být zrcadlení. Napodobíte dětské chování a předvedete mu, jak hloupé to je. Ale opravdu to funguje?

Zrcadlení chce pořádný kus odvahy u rodiče, protože pokud tuto metodu chcete použít pokaždé, když se začne dítě vztekat, tak musíte i na veřejných místech – supermarkety, kina, čekárny u lékařů. Nemusíte ovšem tuto metodu využívat jen u návalů vzteku, ale i při loudání se s jídlem, odsekávání i dalších nežádoucích projevů.

Zrcadlení v takových případech je vhodnou volbou výchovné metody. Přesto je vhodné nesázet pouze na tuto kartu a k výchově přistupovat různými cestami. Jednou použijete zrcadlení, příště vysvětlení a někdy můžete dítě nechat okusit i následky svého chování.

Kdy zrcadlení použít při výchově?

Vhodná je tato metoda pro ty rodiče, kteří v klasické výchově zanedbali určitou zásadní věc. Například nedokázali přirozenou cestou u dítěte vzbudit autoritu a z dítěte se postupem času stal malý tyran. Výjimkou nejsou ani rozmazlené děti, u kterých záchvaty vzteku vidíme velmi často i na ulicích.

Velký pozor si při této metodě dejte na to, v jakém věku dítě je. Možnost využití je do 3 let věku dítěte, kdy je rodič pro něj stále ještě vzorem a učitelem. U starších dětí by mohlo zrcadlení působit nepochopení a může se prohloubit pocit zesměšňování, což ve výsledku prohlubuje nežádoucí chování.