Jóga

Zdroj: psychologieprokazdeho.cz
Zdraví
Lidská mysl i tělo musí pravidelně odpočívat, relaxovat, ale také cvičit. Cvičení a sportů, které zpevní tělo a vytvoří úctyhodné svaly je spousta. A někomu pomáhá jakákoli fyzická aktivita k duševní relaxaci a uvolnění. Pro ty náročnější může být ovšem správnou metodou k dosažení fyzické i psychické souhry a odpočinku jóga. Jóga sama o sobě totiž není jen cvičením, ale také filozofií.
kartarka

Během cvičení jógy protahujete a zpevňujete celé tělo. Kromě toho ovšem vnímáte svůj dech i celé tělo mnohem výrazněji. Učíte se s oběma pracovat a zapojujete svou mysl ke správnému provedení všech cviků. Sestavy a pozice tzv. Asány vás automaticky vedou k uvolnění a souznění psychické a fyzické stránky. Jóga není jen o praktické stránce, ale zahrnuje také meditaci, odpočinek a uvědomění.

Dle instruktorů jógy není vhodné během cvičení ani bezprostředně po něm pít, protože voda by uhasila plamínek, který cvičení jógy z naší mysli a těla vykřesalo a umožnilo tak uvolnit energii a vstřebat teplo. Pokud si při cvičení jógy dopřejete otevřenou mysl a zapomenete na okolní svět, můžete svému tělu i duši dopřát blahodárné účinky zdravotní prevence proti duševním poruchám a stresu.

Kouzlo jednoduchosti

Proč je jóga takovým přínosem? Její pohyby a pozice jsou převzaty z přírody po vzoru pohybů zvířat a jsou velmi přirozené. Kouzlo je v pomalém cvičení a setrvání v jednotlivých pozicích, které protahují svaly a přitom postupně na okamžik zpomalí přívod krve do jednotlivých částí těla po 10-20 vteřinách se pozice změní a do dané části se krev nahrne s větší energií, která prokrví a očistí orgány odplavením nečistot a zrychlí metabolismus. I z toho důvodu se často jóga doporučuje jako rehabilitační cvičení, prevence proti civilizačním chorobám a k udržení dobré kondice. Velkým pozitivem je také individuální uchopení. Pozice a pohyby musí být vždy příjemné a jsou prováděny jen v rámci fyzických možností bez přemáhání a bolesti. Pokud někomu pozice nevyhovuje uzpůsobí si ji náročností nebo ji vynechá. Jóga nikdy nesmí bolet. Cvičit jógu ovšem není sezonní záležitost naopak ty opravdové výsledky se dostaví po delší době. Je to životní styl a filozofie nikoli jen hodina ve fitku. Je nutné věnovat jí čas a trpělivost.