Náměsíčnost stále nedává vědě spát!

Zdroj: psychologieprokazdeho.cz
Spánek
Náměsíčnost, neboli somnambulismus (z lat. somnus=spánek a ambulo=chodím) je spánková porucha, která se vyskytuje nejčastěji u dětí. Zasahuje až 30% dětské populace a s dospíváním zpravdila odeznívá. Projevuje se zejména v první třetině noci, ve fázi hlubokého (tzv. REM) spánku.
kartarka

Při běžné náměsíčnosti nemocný pouze mluví ze spánku či vstává z postele. Někdy však vykonává (stále spící) i další činnosti – chodí po bytě, zajde si na toaletu anebo zapne sprchu.  Jelikož je náměsíčný člověk zpravidla ve fázi hlubokého spánku, nebývá snadné ho probudit a své „výlety“ si po procitnutí nepamatuje. Pokud se ho podaří vzbudit, bývá velmi unavený a zmatený. Doporučuje se proto spícího neprobouzet a klidně ho odvést zpět na lůžko.

Kromě šoku příbuzných či případné zmatenosti nemocného se však většinou podobné „noční epizody“ obejdou bez následků. Zaznamenány však byly i události, kdy náměsíční lidé opustili byt, v některých případech dokonce oknem. Jako preventivní opatření pro bezpečnost nemocného se proto doporučuje zajištění oken a dveří proti snadnému otevření. Vhodné je také odstranit předměty s ostrými hranami či objekty ležící na podlaze.

Kuriozity ze světa spánku

Historie zná však řadu ještě neobvyklejších situací. Například v roce 1987 jistý Kenneth Parks během spánku navštívil dům své tchýně, kde ji i tchána napadl nožem. Žena zraněním podlehla. Po několik let trvajícím soudním procesu porota Parkse osvobodila, jelikož dle svědectví řady lékařských expertů skutečně nebyl během činu při smyslech.

Jiný případ se stal v červnu roku 2005 v Londýně. Patnáctiletá dívka tehdy ve spánku vešla do areálu stavby a vyšplhala na čtyřicet metru vysoký jeřáb, kde zůstala spát. Děvče posléze zachránili hasiči a vrátili ji zpět rodině.

Co za poruchou stojí?

Příčiny náměsíčnosti doposud nebyly uspokojivě vysvětleny. Do jisté míry může být ovlivněna geneticky, svou roli však hrají i další faktory, například špatná spánková hygiena nebo práce ve vícesměnném provozu. Zvýšenou náchylnost k náměsíčnictví také projevují lidé trpící úzkostmi či vysokou mírou stresu. O příčinách tohoto chování více prozradí specializovaná vyšetření ve spánkové laboratoři, využívá se například také EEG