Když gesta prozradí více než slova

Zdroj: psychologieprokazdeho.cz
Psychologie
Každý rozhovor, každé jednání, každý projev… Slova vždy provází i neverbální komunikace – gesta, doteky, mimika. Pokud se naučíte číst mezi řádky a rozeznat význam několika základních gest, dokážete také lépe vnímat celistvost sdělovaného. Pokud od někoho slyšíte slova chvály, ale přitom jeho úsměv je chladný a strojený, bude pro vás tato pochvala opravdu hodnotná? A jak vlastně poznat, že se jedná o „umělý“ úsměv?
kartarka

Řeč těla vám napoví o druhé osobě mnohem více, než samotná slova. Pojďme se tedy společně podívat na nějaká základní gesta a jejich výklad:

Zkřížené ruce a nohy – typický signál, který vám o druhé osobě prozradí, že se brání tomu, co jí sdělujete. A to emočně, mentálně i fyzicky. Zkrátka toto gesto nevěstí nic dobrého. I když bude mít daná osoba úsměv na rtech, v hlavě se jí budou možná přehrávat myšlenky jiného typu….

Hřejivý úsměv neboli „úsměv od srdce“ – úsměvem se mnoho lidí snaží zakrýt to, co si doopravdy myslí. Pokud si ovšem lidé na rtech hrají s falešným úsměvem, poznáte to nejvíce na jejich očích. Právě smějící se oči vám prozradí, že se směje i srdce a duše. Opravdový úsměv vykouzlí drobné vrásky kolem očí.

Kontroverzní napodobování – pokud vás daná osoba v konverzaci napodobuje, může to být považováno za ironii. Dle uznávaného odborníka, který vytvořil seznam těchto gest, jde ovšem o správnou věc. Napodobování pak probíhá podvědomě a naznačuje, že dotyčný k vám cítí sympatie.

Neupřímný pohled – upřený pohled do vašich očí nemusí vždy znamenat upřímnost. Naopak pokud se dívá do vašich očí až příliš dlouho, značí to spíše neupřímnost.

Přikyvování – nic se nemá přehánět a u tohoto gesta to platí dvojnásobně. Pokud to někdo bude dělat v konverzaci s vámi příliš často, odhaluje tím svoje pochybení, že například zadaný úkol jste schopni splnit.

Jsem malý a ještě menší – porovnejte si sami osobu, která drží vzpřímený postoj, ramena má rovně a vzadu a dokáže používat široká gesta. Oproti tomu člověk, který se hrbí a snaží se na sebe nestrhnout pozornost. Ten první bude nejspíše sebevědomý a vůdčí typ. Na rozdíl od druhé osoby, která se snaží zakrýt svoji nejistotu, nervozitu či rezignaci.